Sheridan Airport (5I4)
Sheridan Airport (5I4)
5I4
Sheridan Airport (5I4)
Sheridan, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5I4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-13-02.2760W/40-10-40.5330N -86.217299/40.177926 (Estimated) |
| Elevation | 936 ft / 285.29 m (Surveyed) |
| Land | 126 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Sheridan, IN |
| Location | Hamilton County, IN |
| Magnetic Variation | 00E (1970) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Responsible ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 3760 x 50 ft (1146 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 930.00 ft | 932.00 ft |
| Coordinates | 40.173426N / 86.223217W | 40.179778N / 86.212609W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | tri-color on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 3590 x 88 ft (1094 x 27 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 936.00 ft | 934.00 ft |
| Coordinates | 40.179203N / 86.223114W | 40.179481N / 86.210272W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |