Galveston Airport (5I6)
Galveston Airport (5I6)
5I6
Galveston Airport (5I6)
Galveston, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5I6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-15-24.9850W/40-35-03.1380N -86.256940/40.584205 (Estimated) |
| Elevation | 786 ft / 239.57 m (Estimated) |
| Land | 272 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Galveston, IN |
| Location | Cass County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | R |
Runway 18/36
| Dimensions | 2720 x 75 ft (829 x 23 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 770.00 ft | 780.00 ft |
| Coordinates | 40.590722N / 86.256939W | 40.584133N / 86.256939W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RY 18/36 EDGES & DSPLCD THLDS MKD WITH YELLOW & BLACK ALUMINUM STRIPS. |