Twin City Airport (5J9)
Twin City Airport (5J9)
5J9
Twin City Airport (5J9)
Loris, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5J9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-51-53.7000W/34-05-18.3000N -78.864917/34.088417 (Estimated) |
| Elevation | 99 ft / 30.18 m (Surveyed) |
| Land | 109 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Loris, SC |
| Location | Horry County, SC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 3694 x 60 ft (1126 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 74° | 127° |
| Physical elevation | 99.00 ft | 99.00 ft |
| Coordinates | 34.086979N / 78.870779W | 34.089839N / 78.859074W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box SAVASI on left |