Westosha Airport (5K6)
Westosha Airport (5K6)
5K6
Westosha Airport (5K6)
Wilmot, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5K6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-12-18.6000W/42-30-50.9000N -88.205167/42.514139 (Estimated) |
| Elevation | 850 ft / 259.08 m (Estimated) |
| Land | 62 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Wilmot, WI |
| Location | Kenosha County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 650 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 03/21
| Dimensions | 2849 x 38 ft (868 x 12 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 849.00 ft | 852.00 ft |
| Coordinates | 42.510241N / 88.208017W | 42.517116N / 88.202986W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |