Marion-crittenden County Airport (5M9)
Marion-crittenden County Airport (5M9)
5M9
Marion-crittenden County Airport (5M9)
Marion, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5M9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-06-35.0100W/37-20-10.5800N -88.109725/37.336272 (Estimated) |
| Elevation | 650 ft / 198.12 m (Surveyed) |
| Land | 150 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Marion, KY |
| Location | Crittenden County, KY |
| Magnetic Variation | 02W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 4400 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 66° | 127° |
| Physical elevation | 650.00 ft | 628.00 ft |
| Coordinates | 37.333842N / 88.116653W | 37.338699N / 88.102795W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |