Sugar Valley Airport (5NC2)
Sugar Valley Airport (5NC2)
5NC2
Sugar Valley Airport (5NC2)
Mocksville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5NC2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-30-41.1000W/35-59-05.5000N -80.511417/35.984861 (Estimated) |
| Elevation | 731 ft / 222.81 m (Surveyed) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Mocksville, NC |
| Location | Davie County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 769 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
Runway 02/20
| Dimensions | 2424 x 36 ft (739 x 11 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 10° | 127° |
| Physical elevation | 716.00 ft | 720.00 ft |
| Coordinates | 35.981570N / 80.512100W | 35.988133N / 80.510706W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 02/20 NRS ARE SMALLER THAN STANDARD. |
Nonstandard , Fair Condition |
- RECOMMEND LANDING RY 02 AND TAKEOFF RY 20 DUE TO OBSTRUCTING TREES ON NE END.
- RY 02/20 SAFETY AREA HAS HAZARDOUS DEPRESSIONS AS CLOSE AS 15 FT FROM PAVEMENT.
- ARPT CLSD TO TRANSIENT ACFT 1800-0600.
- DAY VFR OPNS FOR TSNT ACFT ONLY.
- VFR ONLY. ESTABLISH COMPATIBLE OPERATIONS WITH STRAWBERRY HILL SOARING CENTER.