P K Airpark Airport (5W4)
P K Airpark Airport (5W4)
5W4
P K Airpark Airport (5W4)
Raeford, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5W4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-11-27.6140W/35-01-11.4950N -79.191004/35.019860 (Estimated) |
| Elevation | 304 ft / 92.66 m (Surveyed) |
| Land | 51 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Raeford, NC |
| Location | Hoke County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 04/22
| Dimensions | 3402 x 60 ft (1037 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 292.00 ft | 304.00 ft |
| Coordinates | 35.015950N / 79.194122W | 35.023767N / 79.187894W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |