Triple W Airport (5W5)
Triple W Airport (5W5)
5W5
Triple W Airport (5W5)
Raleigh, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5W5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-42-01.0000W/35-37-13.4000N -78.700278/35.620389 (Estimated) |
| Elevation | 244 ft / 74.37 m (Surveyed) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 11 nautical miles SW of Raleigh, NC |
| Location | Wake County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 16/34
| Dimensions | 3004 x 40 ft (916 x 12 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 243.00 ft | 235.00 ft |
| Coordinates | 35.624091N / 78.702509W | 35.616685N / 78.698044W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Poor Condition
*RY 16/34 MARKINGS BADLY FADED. |
Nonstandard , Poor Condition |
- ALL ACFT OVER 6500 LBS PROHIBITED.
- RY 16/34 PAEW PARL TWY.
- DEER ON AND INVOF ARPT.
- BE ALERT FOR RISING TERRAIN ALL QUADRANTS.
- 4 FT DROPOFF TAXIWAY EDGE BOTH SIDES - SOUTH END.
- TOWER (500' AGL/ 826' MSL) APPROX 1.75 NM NW OF ARPT.
- NUMEROUS UNLGTD OBSTR INVOF ARPT.
- RY 16/34 HAS 4 FT DROPOFF 20 FT FROM PAVEMENT EDGE ALL SIDES.
- TWY NOT LIGHTED.
- VFR USE ONLY.