Siler City Municipal Airport (5W8)
Siler City Municipal Airport (5W8)
5W8
Siler City Municipal Airport (5W8)
Siler City, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5W8 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-30-15.4713W/35-42-15.3882N -79.504298/35.704274 (Estimated) |
| Elevation | 615 ft / 187.45 m (Surveyed) |
| Land | 92 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Siler City, NC |
| Location | Chatham County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 598.00 ft | 615.00 ft |
| Coordinates | 35.698406N / 79.508670W | 35.710143N / 79.499925W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |