Skyway Estates Airport (60G)
Skyway Estates Airport (60G)
60G
Skyway Estates Airport (60G)
Eaton Rapids, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 60G |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-39-04.9320W/42-35-01.1310N -84.651370/42.583647 (Estimated) |
| Elevation | 931 ft / 283.77 m (Estimated) |
| Land | 52 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Eaton Rapids, MI |
| Location | Eaton County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 08/26
| Dimensions | 2653 x 100 ft (809 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 83° | 127° |
| Physical elevation | 931.00 ft | 931.00 ft |
| Coordinates | 42.583369N / 84.656369W | 42.584247N / 84.646592W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 08/26 AND DSPLCD THLDS MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |