Fort Atkinson Municipal Airport (61C)
Fort Atkinson Municipal Airport (61C)
61C
Fort Atkinson Municipal Airport (61C)
Fort Atkinson, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 61C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-49-03.4610W/42-57-47.5300N -88.817628/42.963203 (Estimated) |
| Elevation | 800 ft / 243.84 m (Surveyed) |
| Land | 118 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Fort Atkinson, WI |
| Location | Jefferson County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 3800 x 60 ft (1158 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 28° | 127° |
| Physical elevation | 798.00 ft | 795.00 ft |
| Coordinates | 42.958612N / 88.820977W | 42.967802N / 88.814276W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |