Cindy Guntly Memorial Airport (62C)
Cindy Guntly Memorial Airport (62C)
62C
Cindy Guntly Memorial Airport (62C)
Franksville, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 62C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-05-38.5300W/42-48-39.3800N -88.094036/42.810939 (Estimated) |
| Elevation | 790 ft / 240.79 m (Estimated) |
| Land | 15 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Franksville, WI |
| Location | Racine County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 01/19
| Dimensions | 2425 x 70 ft (739 x 21 m) |
| Surface | TURF-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 11° | 127° |
| Physical elevation | 777.00 ft | 782.00 ft |
| Coordinates | 42.808039N / 88.095081W | 42.814569N / 88.093342W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 1200 x 80 ft (366 x 24 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 776.00 ft | 790.00 ft |
| Coordinates | 42.811836N / 88.093606W | 42.808544N / 88.093761W |
| Gradient | 1.20 | 0.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |