Adams County Legion Field Airport (63C)
Adams County Legion Field Airport (63C)
63C
Adams County Legion Field Airport (63C)
Friendship (adams), WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 63C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-47-19.1200W/43-57-38.1171N -89.788644/43.960588 (Estimated) |
| Elevation | 979 ft / 298.40 m (Surveyed) |
| Land | 380 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Friendship (adams), WI |
| Location | Adams County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 2780 x 100 ft (847 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 80° | 127° |
| Physical elevation | 974.00 ft | 978.00 ft |
| Coordinates | 43.959720N / 89.792574W | 43.960989N / 89.782165W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*08/26 MKD WITH 3 FT WHITE CONES. |
Runway 15/33
| Dimensions | 3398 x 60 ft (1036 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 968.00 ft | 979.00 ft |
| Coordinates | 43.964959N / 89.792543W | 43.956600N / 89.786833W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |