Lee Bottom Airport (64I)
Lee Bottom Airport (64I)
64I
Lee Bottom Airport (64I)
Hanover, IN
Latest photos of Lee Bottom Airport (64I)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 64I |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-26-36.3100W/38-37-53.1900N -85.443419/38.631442 (Estimated) |
| Elevation | 470 ft / 143.26 m (Estimated) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Hanover, IN |
| Location | Jefferson County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 4080 x 100 ft (1244 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 473.00 ft | 464.00 ft |
| Coordinates | 38.636978N / 85.444511W | 38.625906N / 85.442328W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
*RY 18/36 YELLOW SQUARES FLUSH WITH GND MARK RY THLDS & WHITE TRAFFIC CONES MARK RY BOUNDARY. |