Central County Airport (68C)
Central County Airport (68C)
68C
Central County Airport (68C)
Iola, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 68C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-01-30.3940W/44-30-19.9320N -89.025109/44.505537 (Estimated) |
| Elevation | 876 ft / 267.00 m (Estimated) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Iola, WI |
| Location | Waupaca County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 04/22
| Dimensions | 2530 x 60 ft (771 x 18 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 871.00 ft | 870.00 ft |
| Coordinates | 44.503000N / 89.029342W | 44.507239N / 89.021711W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 04 /22 MKD WITH YELLOW BARRELS. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 1800 x 120 ft (549 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 871.00 ft | 876.00 ft |
| Coordinates | 44.504425N / 89.029067W | 44.504425N / 89.022264W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 09 /27 MKD WITH YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 1745 x 130 ft (532 x 40 m) |
| Surface | TURF-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 871.00 ft | 876.00 ft |
| Coordinates | 44.506022N / 89.027981W | 44.503797N / 89.022144W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 13 /31 MKD WITH YELLOW BARRELS. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |