Griffin-spalding County Airport (6A2)
Griffin-spalding County Airport (6A2)
6A2
Griffin-spalding County Airport (6A2)
Griffin, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6A2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-16-29.8000W/33-13-37.1000N -84.274944/33.226972 (Estimated) |
| Elevation | 958 ft / 292.00 m (Surveyed) |
| Land | 198 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Griffin, GA |
| Location | Spalding County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 842 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 3701 x 75 ft (1128 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 958.00 ft | 937.00 ft |
| Coordinates | 33.230700N / 84.279070W | 33.223270N / 84.270803W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |