Middlebury State Airport (6B0)
Middlebury State Airport (6B0)
6B0
Middlebury State Airport (6B0)
Middlebury, VT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6B0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-05-43.7000W/43-59-07.7000N -73.095472/43.985472 (Estimated) |
| Elevation | 490 ft / 149.35 m (Estimated) |
| Land | 156 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Middlebury, VT |
| Location | Addison County, VT |
| Magnetic Variation | 15W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 2500 x 50 ft (762 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 488.00 ft | 480.00 ft |
| Coordinates | 43.982045N / 73.095309W | 43.988901N / 73.095626W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- HIGH HILLS EAST OF ARPT.
- RY CONDS MAY NOT BE MONITORED OR REPORTED WHEN THE ARPT IS UNATNDD.
- ULTRA-LIGHT & AGRICULTURAL ACFT ACTVTY ON & INVOF ARPT.
- RY 01/19 HAS SEVERAL ACFT TIE DOWNS LOCATED IN TWY SAFETY AREA & OBSTRUCTION FREE ZONE; PILOTS SHOULD CAREFULLY MONITOR WING TIP CLEARANCES & USE CAUTION WHILE TAXIING ACFT.
- NO LINE OF SIGHT BTN RY ENDS.
- PARACHUTE ACTIVITY ON WEEKENDS - MONITOR NOTAMS FOR TIMES.
- EXISTED PRIOR TO 1959.