Minute Man Air Field Airport (6B6)
Minute Man Air Field Airport (6B6)
6B6
Minute Man Air Field Airport (6B6)
Stow, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6B6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-31-04.0000W/42-27-38.3000N -71.517778/42.460639 (Estimated) |
| Elevation | 268 ft / 81.69 m (Surveyed) |
| Land | 225 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Stow, MA |
| Location | Middlesex County, MA |
| Magnetic Variation | 16W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY |
Runway 03/21
| Dimensions | 2770 x 48 ft (844 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 267.00 ft | 268.00 ft |
| Coordinates | 42.457519N / 71.520153W | 42.464803N / 71.517206W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 1600 x 70 ft (488 x 21 m) |
| Surface | TURF-GRVL-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 106° | 127° |
| Physical elevation | 265.00 ft | 265.00 ft |
| Coordinates | 42.460321N / 71.519075W | 42.459141N / 71.513363W |
| Traffic pattern | Left | Left |