Wynkoop Airport (6G4)
Wynkoop Airport (6G4)
6G4
Wynkoop Airport (6G4)
Mount Vernon, OH
Latest photos of Wynkoop Airport (6G4)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6G4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-29-44.5850W/40-21-54.2240N -82.495718/40.365062 (Estimated) |
| Elevation | 1041 ft / 317.30 m (Surveyed) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Mount Vernon, OH |
| Location | Knox County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 3355 x 90 ft (1023 x 27 m) |
| Surface | TURF-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1041.00 ft | 1041.00 ft |
| Coordinates | 40.362867N / 82.501222W | 40.367253N / 82.490208W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*06/24 EDGES & DSPLCD THLDS MARKED WITH WHITE LGT FIXTURES WITH SMALL WHITE CONES ATTACHED. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 2600 x 65 ft (792 x 20 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |