Shamrock Fld Airport (6G8)
Shamrock Fld Airport (6G8)
6G8
Shamrock Fld Airport (6G8)
Brooklyn, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6G8 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-14-26.8120W/42-05-42.1480N -84.240781/42.095041 (Estimated) |
| Elevation | 995 ft / 303.28 m (Estimated) |
| Land | 59 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Brooklyn, MI |
| Location | Jackson County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 01/19
| Dimensions | 2822 x 100 ft (860 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 995.00 ft | 995.00 ft |
| Coordinates | 42.091253N / 84.241675W | 42.098822N / 84.239883W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*01/19 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES; DSPLCD THLD MKD WITH 3 CONES EACH SIDE. |