Lebanon-springfield Airport (6I2)
Lebanon-springfield Airport (6I2)
6I2
Lebanon-springfield Airport (6I2)
Springfield, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6I2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-14-30.6170W/37-38-00.5170N -85.241838/37.633477 (Estimated) |
| Elevation | 871 ft / 265.48 m (Surveyed) |
| Land | 112 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Springfield, KY |
| Location | Washington County, KY |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 11/29
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 105° | 127° |
| Physical elevation | 822.00 ft | 871.00 ft |
| Coordinates | 37.635265N / 85.250173W | 37.631689N / 85.233502W |
| Gradient | 1.00 | 0.80 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |