Boone County Airport (6I4)
Boone County Airport (6I4)
6I4
Boone County Airport (6I4)
Lebanon, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6I4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-26-25.9990W/40-00-26.1490N -86.440555/40.007264 (Estimated) |
| Elevation | 959 ft / 292.30 m (Estimated) |
| Land | 39 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Lebanon, IN |
| Location | Boone County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 941 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Responsible ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 3600 x 30 ft (1097 x 9 m) |
| Surface | CONC-P |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 950.00 ft | 959.00 ft |
| Coordinates | 40.013811N / 86.440414W | 40.003931N / 86.440414W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |