East 34th Street Heliport (6N5)
East 34th Street Heliport (6N5)
6N5
East 34th Street Heliport (6N5)
New York, NY
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green-Yellow (heliport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway H-T
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H-T | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H1
| Dimensions | 37 x 37 ft (11 x 11 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Good Condition |
Runway H2
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H3
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H3 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H4
| Dimensions | 44 x 44 ft (13 x 13 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H4 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |