Wall Municipal Airport (6V4)
Wall Municipal Airport (6V4)
6V4
Wall Municipal Airport (6V4)
Wall, SD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6V4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
102-15-16.5880W/43-59-58.1840N -102.254608/43.999496 (Estimated) |
| Elevation | 2813 ft / 857.40 m (Surveyed) |
| Land | 153 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Wall, SD |
| Location | Pennington County, SD |
| Magnetic Variation | 10E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | HON - Huron |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HON (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 3500 x 60 ft (1067 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2800.00 ft | 2812.00 ft |
| Coordinates | 44.002896N / 102.259299W | 43.996095N / 102.249916W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 18/36
| Dimensions | 2000 x 100 ft (610 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |