St Helen Airport (6Y6)
St Helen Airport (6Y6)
6Y6
St Helen Airport (6Y6)
St Helen, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6Y6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-24-00.0460W/44-22-00.0670N -84.400013/44.366685 (Estimated) |
| Elevation | 1198 ft / 365.15 m (Estimated) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of St Helen, MI |
| Location | Roscommon County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 12/30
| Dimensions | 2600 x 120 ft (792 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1198.00 ft | 1198.00 ft |
| Coordinates | 44.368278N / 84.402636W | 44.364806N / 84.392828W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*12/30 & RY 18/36 & DSPLCD THLDS MKD WITH CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2600 x 110 ft (792 x 34 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1198.00 ft | 1198.00 ft |
| Coordinates | 44.368506N / 84.402442W | 44.361456N / 84.402442W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |