Prickett-grooms Fld Airport (6Y9)
Prickett-grooms Fld Airport (6Y9)
6Y9
Prickett-grooms Fld Airport (6Y9)
Sidnaw, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 6Y9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-42-21.0500W/46-30-31.1500N -88.705847/46.508653 (Estimated) |
| Elevation | 1372 ft / 418.19 m (Surveyed) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Sidnaw, MI |
| Location | Houghton County, MI |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 10/28
| Dimensions | 2600 x 100 ft (792 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1362.00 ft | 1377.00 ft |
| Coordinates | 46.509222N / 88.710944W | 46.508083N / 88.700750W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*10/28 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- RYS NOT PLOWED. ARPT CLSD NOV-APR & WHEN SNOW COVERED.
- CAMPING & CABINS ADJACENT, PH# 906-355-2257.
- PRVDD AREA 125 FT EITHER SIDE RY CNTRLN & 200 FT OF EACH END CLEAR OF OBSTN; AREA 60 FT EITHER SIDE RY CNTRLN & 240 FT OFF EACH END SUITABLE FOR REDUCING RISK OF ACFT DAMAGE IN THE EVENT ACFT RUNS OFF RY;