Blackwell Field Airport (71J)
Blackwell Field Airport (71J)
71J
Blackwell Field Airport (71J)
Ozark, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 71J |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-37-13.9221W/31-25-54.5232N -85.620534/31.431812 (Estimated) |
| Elevation | 358 ft / 109.12 m (Surveyed) |
| Land | 114 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Ozark, AL |
| Location | Dale County, AL |
| Magnetic Variation | 04W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5152 x 80 ft (1570 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 121° | 127° |
| Physical elevation | 358.00 ft | 341.00 ft |
| Coordinates | 31.435484N / 85.627598W | 31.428141N / 85.613471W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |