Roosevelt Municipal Airport (74V)
Roosevelt Municipal Airport (74V)
74V
Roosevelt Municipal Airport (74V)
Roosevelt, UT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 74V |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
110-03-05.0000W/40-16-42.3000N -110.051389/40.278417 (Estimated) |
| Elevation | 5176 ft / 1577.64 m (Surveyed) |
| Land | 208 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Roosevelt, UT |
| Location | Duchesne County, UT |
| Magnetic Variation | 15E (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CDC - Cedar City |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CDC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 6501 x 75 ft (1982 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 83° | 127° |
| Physical elevation | 5176.00 ft | 5109.00 ft |
| Coordinates | 40.277353N / 110.062940W | 40.279474N / 110.039815W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |