Lucas Field Airport (79KY)
Lucas Field Airport (79KY)
79KY
Lucas Field Airport (79KY)
Nicholasville, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 79KY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-36-37.9000W/37-52-16.6000N -84.610528/37.871278 (Estimated) |
| Elevation | 906 ft / 276.15 m (Surveyed) |
| Land | 257 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Nicholasville, KY |
| Location | Jessamine County, KY |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
Runway 09/27
| Dimensions | 5488 x 100 ft (1673 x 30 m) |
| Surface | CONC |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 905.00 ft | 898.00 ft |
| Coordinates | 37.871749N / 84.620027W | 37.870815N / 84.601052W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument | Precision instrument |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |