Era Denali Heliport (7AK7)
Era Denali Heliport (7AK7)
7AK7
Era Denali Heliport (7AK7)
Healy, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 7AK7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
148-52-54.2990W/63-44-18.3550N -148.881750/63.738432 (Estimated) |
| Elevation | 1580 ft / 481.58 m (Estimated) |
| Land | 2 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SE of Healy, AK |
| Location | Yukon-koyukuk County, AK |
| Magnetic Variation | 26E (1990) |
Runway H1
| Dimensions | 20 x 20 ft (6 x 6 m) |
| Surface | WOOD |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 20 x 20 ft (6 x 6 m) |
| Surface | WOOD |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H3
| Dimensions | 20 x 20 ft (6 x 6 m) |
| Surface | WOOD |
| H3 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H4
| Dimensions | 20 x 20 ft (6 x 6 m) |
| Surface | WOOD |
| H4 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- (E111-3) ANNOUNCE INTENTIONS ON CTAF FREQ 122.8 WITHIN 10 NM OF MCKINGLY PARK ARPT; AND DEPARTING/ARRIVING AIRCRAFT ADHERE TO CONDITION NUMBER 4 IN AIRSPACE LETTER.
- PRVDD ALL DEP/APCH TFC TO/FROM HELIPORT USE DESIGNATED INGRESS/EGRESS ROUTES (290 DEG INBOUND/110 DEG OUTBOUND); ALL ARRIVING/DEPARTING TFC REAMIN 300 FT AGL BETWEEN HELIPORT AND A POINT 1/2 NM SE OF HELIPORT; ALL ARR/DEP TFC SHALL