Ledgedale Airpark Airport (7G0)
Ledgedale Airpark Airport (7G0)
7G0
Ledgedale Airpark Airport (7G0)
Brockport, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 7G0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-54-55.8000W/43-10-52.3000N -77.915500/43.181194 (Estimated) |
| Elevation | 664 ft / 202.39 m (Surveyed) |
| Land | 166 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Brockport, NY |
| Location | Monroe County, NY |
| Magnetic Variation | 11W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NMY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4206 x 75 ft (1282 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 656.00 ft | 662.00 ft |
| Coordinates | 43.181290N / 77.923379W | 43.181074N / 77.907616W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |