Reese Airport (7I2)
Reese Airport (7I2)
7I2
Reese Airport (7I2)
Muncie, IN
Latest photos of Reese Airport (7I2)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 7I2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-18-59.8900W/40-09-15.1590N -85.316636/40.154211 (Estimated) |
| Elevation | 991 ft / 302.06 m (Surveyed) |
| Land | 49 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Muncie, IN |
| Location | Delaware County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 2800 x 50 ft (853 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 991.00 ft | 991.00 ft |
| Coordinates | 40.155375N / 85.323953W | 40.155103N / 85.313939W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |