Orleans Airport (7I4)
Orleans Airport (7I4)
7I4
Orleans Airport (7I4)
Orleans, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 7I4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-26-34.9590W/38-39-30.1930N -86.443044/38.658387 (Estimated) |
| Elevation | 655 ft / 199.64 m (Estimated) |
| Land | 52 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Orleans, IN |
| Location | Orange County, IN |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 3456 x 30 ft (1053 x 9 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 655.00 ft | 650.00 ft |
| Coordinates | 38.654775N / 86.446653W | 38.659803N / 86.436389W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*06/24 NUMBERS ARE SMALLER THAN STD. |
Nonstandard , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No |