Corning-painted Post Airport (7N1)
Corning-painted Post Airport (7N1)
7N1
Corning-painted Post Airport (7N1)
Corning, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 7N1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-07-18.1291W/42-10-48.3605N -77.121703/42.180100 (Estimated) |
| Elevation | 963 ft / 293.52 m (Estimated) |
| Land | 76 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Corning, NY |
| Location | Steuben County, NY |
| Magnetic Variation | 11W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 14/32
| Dimensions | 3269 x 75 ft (996 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 962.00 ft | 957.00 ft |
| Coordinates | 42.182185N / 77.127042W | 42.178015N / 77.116363W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |