Henry County Airport (7W5)
Henry County Airport (7W5)
7W5
Henry County Airport (7W5)
Napoleon, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 7W5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-04-04.3642W/41-22-27.3679N -84.067879/41.374269 (Estimated) |
| Elevation | 683 ft / 208.18 m (Surveyed) |
| Land | 47 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Napoleon, OH |
| Location | Henry County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 10/28
| Dimensions | 4000 x 65 ft (1219 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 101° | 127° |
| Physical elevation | 680.00 ft | 683.00 ft |
| Coordinates | 41.375295N / 84.075038W | 41.373243N / 84.060720W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |