Marion County Airport (82A)
Marion County Airport (82A)
82A
Marion County Airport (82A)
Buena Vista, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 82A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-30-13.3000W/32-16-58.1000N -84.503694/32.282806 (Estimated) |
| Elevation | 682 ft / 207.87 m (Surveyed) |
| Land | 206 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Buena Vista, GA |
| Location | Marion County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | GY |