Mauston-new Lisbon Union Airport (82C)
Mauston-new Lisbon Union Airport (82C)
82C
Mauston-new Lisbon Union Airport (82C)
New Lisbon, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 82C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-08-15.8408W/43-50-19.5602N -90.137734/43.838767 (Estimated) |
| Elevation | 908 ft / 276.76 m (Surveyed) |
| Land | 248 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of New Lisbon, WI |
| Location | Juneau County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 14/32
| Dimensions | 3688 x 75 ft (1124 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 908.00 ft | 899.00 ft |
| Coordinates | 43.842588N / 90.142311W | 43.834945N / 90.133156W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |