Palmyra Municipal Airport (88C)
Palmyra Municipal Airport (88C)
88C
Palmyra Municipal Airport (88C)
Palmyra, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 88C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-35-59.7000W/42-53-00.7600N -88.599917/42.883544 (Estimated) |
| Elevation | 851 ft / 259.38 m (Surveyed) |
| Land | 156 acres |
| Location | Jefferson County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 09/27
| Dimensions | 2800 x 200 ft (853 x 61 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 849.00 ft | 850.00 ft |
| Coordinates | 42.883478N / 88.605139W | 42.883611N / 88.594694W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 09 /27 MKD BY YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |