Twin Lakes Airport (8A7)
Twin Lakes Airport (8A7)
8A7
Twin Lakes Airport (8A7)
Mocksville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 8A7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-27-24.5030W/35-54-53.6940N -80.456806/35.914915 (Estimated) |
| Elevation | 818 ft / 249.33 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NE of Mocksville, NC |
| Location | Davie County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 2943 x 50 ft (897 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 773.00 ft | 818.00 ft |
| Coordinates | 35.914777N / 80.461782W | 35.915049N / 80.451850W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 09 MARKINGS NONSTANDARD DUE TO SIZE AND LOCATION; MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 27 MARKINGS NONSTANDARD DUE TO SIZE AND LOCATION; MARKINGS FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on left |