Steven A. Bean Municipal Airport (8B0)
Steven A. Bean Municipal Airport (8B0)
8B0
Steven A. Bean Municipal Airport (8B0)
Rangeley, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 8B0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-39-52.6000W/44-59-30.8000N -70.664611/44.991889 (Estimated) |
| Elevation | 1825 ft / 556.26 m (Surveyed) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Rangeley, ME |
| Location | Franklin County, ME |
| Magnetic Variation | 18W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 3201 x 75 ft (976 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 121° | 127° |
| Physical elevation | 1822.00 ft | 1817.00 ft |
| Coordinates | 44.994138N / 70.669935W | 44.989648N / 70.659303W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |