New Holstein Municipal Airport (8D1)
New Holstein Municipal Airport (8D1)
8D1
New Holstein Municipal Airport (8D1)
New Holstein, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 8D1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-06-53.4301W/43-56-38.7765N -88.114842/43.944105 (Estimated) |
| Elevation | 992 ft / 302.36 m (Surveyed) |
| Land | 267 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of New Holstein, WI |
| Location | Calumet County, WI |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2951 x 250 ft (899 x 76 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 992.00 ft | 974.00 ft |
| Coordinates | 43.940902N / 88.120208W | 43.946974N / 88.112800W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3600 x 75 ft (1097 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 977.00 ft | 976.00 ft |
| Coordinates | 43.948095N / 88.117738W | 43.940387N / 88.109220W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |