Glenndale Airport (8I3)
Glenndale Airport (8I3)
8I3
Glenndale Airport (8I3)
Kokomo, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 8I3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-12-11.9780W/40-26-00.1350N -86.203327/40.433371 (Estimated) |
| Elevation | 850 ft / 259.08 m (Estimated) |
| Land | 65 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Kokomo, IN |
| Location | Howard County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 2048 x 110 ft (624 x 34 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 840.00 ft | 840.00 ft |
| Coordinates | 40.430764N / 86.201103W | 40.425142N / 86.201103W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RY 18/36 DSPLCD THLDS MKD WITH YELLOW METAL MARKERS. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |