Mattawan Airpark Airport (8MI3)
Mattawan Airpark Airport (8MI3)
8MI3
Mattawan Airpark Airport (8MI3)
Mattawan, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 8MI3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-48-22.2700W/42-11-50.1600N -85.806186/42.197267 (Estimated) |
| Elevation | 830 ft / 252.98 m (Estimated) |
| Land | 96 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Mattawan, MI |
| Location | Van Buren County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
Runway 05/23
| Dimensions | 2000 x 100 ft (610 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*05/23 THLDS & WIDTH MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 18/36
| Dimensions | 2000 x 50 ft (610 x 15 m) |
| Surface | TURF |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 830.00 ft | 830.00 ft |
| Coordinates | 42.200011N / 85.806186W | 42.194522N / 85.806186W |
| Traffic pattern | Left | Left |