Chilhowee Gliderport (92A)
Chilhowee Gliderport (92A)
92A
Chilhowee Gliderport (92A)
Benton, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 92A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-35-05.7580W/35-13-35.2640N -84.584933/35.226462 (Estimated) |
| Elevation | 770 ft / 234.70 m (Estimated) |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Benton, TN |
| Location | Polk County, TN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |