Gilbert Field Airport (94C)
Gilbert Field Airport (94C)
94C
Gilbert Field Airport (94C)
Rio, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 94C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-15-00.4170W/43-26-59.9470N -89.250116/43.449985 (Estimated) |
| Elevation | 925 ft / 281.94 m (Surveyed) |
| Land | 42 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Rio, WI |
| Location | Columbia County, WI |
| Magnetic Variation | 00W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 1092 x 65 ft (333 x 20 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 940.00 ft | 940.00 ft |
| Coordinates | 43.451650N / 89.256497W | 43.451650N / 89.251789W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*09/27 THLDS MKD WITH ORANGE CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |