Fox River Airport (96C)
Fox River Airport (96C)
96C
Fox River Airport (96C)
Rochester, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 96C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-15-03.3260W/42-45-00.0590N -88.250924/42.750016 (Estimated) |
| Elevation | 822 ft / 250.55 m (Estimated) |
| Land | 20 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Rochester, WI |
| Location | Racine County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 01/19
| Dimensions | 2500 x 36 ft (762 x 11 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 822.00 ft | 822.00 ft |
| Coordinates | 42.747514N / 88.250089W | 42.754378N / 88.250661W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |