El Mirage Field Adelanto Airport (99CL)
El Mirage Field Adelanto Airport (99CL)
99CL
El Mirage Field Adelanto Airport (99CL)
El Mirage, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 99CL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-36-18.2010W/34-37-29.9640N -117.605056/34.624990 (Estimated) |
| Elevation | 2865 ft / 873.25 m (Estimated) |
| Land | 647 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of El Mirage, CA |
| Location | San Bernardino County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
Runway 04/22
| Dimensions | 3700 x 150 ft (1128 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Poor Condition
*RWYS 04/22; 07/25; 16/34 MARKINGS NUMERALS ONLY. |
Nonstandard , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 07/25
| Dimensions | 3200 x 150 ft (975 x 46 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Poor Condition | Nonstandard , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 3700 x 150 ft (1128 x 46 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Poor Condition | Nonstandard , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- 1000' +GRAVEL STOPWAY RWYS 04 & 07; 800' GRAVEL STOPWAY RWY 25.
- <FIXED WING ACFT AVOID TKOF/LNDG OPNS ON LAKE SFC WEEKENDS & HOLIDAYS DUE EXTENSIVE RECREATION & SPORTS VEHICULAR TFC.
- <EXTENSIVE GLIDER TFC ON WEEKENDS.
- NOTE: ARPT RESTRICTED FOR TESTING
- (E125) INCLUDES 50 BASED GLIDERS.
- VFR, PRIVATE USE ONLY.