Deck Airport (9D4)
Deck Airport (9D4)
9D4
Deck Airport (9D4)
Myerstown, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 9D4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-19-46.7200W/40-21-07.6600N -76.329644/40.352128 (Estimated) |
| Elevation | 523 ft / 159.41 m (Surveyed) |
| Land | 92 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Myerstown, PA |
| Location | Lebanon County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (1970) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
Runway 01/19
| Dimensions | 3786 x 50 ft (1154 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 511.00 ft | 523.00 ft |
| Coordinates | 40.346957N / 76.328970W | 40.357297N / 76.330322W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*RY 01/19 MKGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes | Yes |