Hastings Airport (9D9)
Hastings Airport (9D9)
9D9
Hastings Airport (9D9)
Hastings, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 9D9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-20-46.7986W/42-39-49.1075N -85.346333/42.663641 (Estimated) |
| Elevation | 801 ft / 244.14 m (Surveyed) |
| Land | 270 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Hastings, MI |
| Location | Barry County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 2379 x 170 ft (725 x 52 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 796.00 ft | 799.00 ft |
| Coordinates | 42.665269N / 85.352549W | 42.665617N / 85.343718W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*09/27 & RY 18/36 MKD WITH YELLOW CONES. |
Runway 12/30
| Dimensions | 3900 x 75 ft (1189 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 798.00 ft | 795.00 ft |
| Coordinates | 42.665715N / 85.351782W | 42.659936N / 85.339578W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 1950 x 200 ft (594 x 61 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 798.00 ft | 799.00 ft |
| Coordinates | 42.665749N / 85.345481W | 42.660398N / 85.345404W |
| Traffic pattern | Left | Left |