Buffalo Airfield Airport (9G0)
Buffalo Airfield Airport (9G0)
9G0
Buffalo Airfield Airport (9G0)
Buffalo, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 9G0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-42-59.7070W/42-51-43.2110N -78.716585/42.862003 (Estimated) |
| Elevation | 670 ft / 204.22 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SE of Buffalo, NY |
| Location | Erie County, NY |
| Magnetic Variation | 11W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 830 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NMY |
Runway 06/24
| Dimensions | 2668 x 59 ft (813 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 663.00 ft | 671.00 ft |
| Coordinates | 42.859530N / 78.720264W | 42.864456N / 78.712908W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*NUMBERS FADED |
Basic , Good Condition
*NUMBERS FADED |
| REIL | No | No |